W dniu 11 listopada br. obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak co roku, Gmina Iwanowice obchodziła to święto w sposób uroczysty. Tradycyjnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych pod Pomnik Pamięci gdzie zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, Rady Powiatu oraz stowarzyszenia przedsiębiorców, Rady Gminy i władz Gminy Iwanowice.
Po uroczystym złożeniu kwiatów uczennica kl. III gimnazjum w Iwanowicach Anna Domagała wyrecytowała wiersz dotyczy Święta Niepodległości a Wójt Gminy Robert Lisowski przypomniał wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 r.
Następnie udaliśmy się do Kościoła pw. Trójcy Świętej w Iwanowicach na uroczystą Mszę Świętą którą odprawił Ks. Proboszcz Ryszard Suchanowski a homilię wygłosił Ks. Marek Łosak.
Drugim punktem uroczystości był przemarsz do sali gimnastycznej Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach, gdzie odbył się koncert Orkiestry Dętej Naramianka z Naramy pod batutą Pana Jerzego Piekary oraz wzruszająca i pełna symboli historycznych akademia przygotowana przez nauczycieli i młodzież gimnazjalną Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach.
Wójt Gminy Iwanowice, Przewodniczący Rady Gminy Iwanowice i Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Iwanowicach składają serdeczne podziękowania pocztom sztandarowym, osobom składającym kwiaty, Druhom z OSP, członkom Orkiestry Dętej Naramianka, nauczycielom i uczniom Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach oraz mieszkańcom przybyłym na uroczystość.
Ewa Pieronek
Uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach przygotowali spektakl „Droga do wolności” wyreżyserowany przez panią Marię Szczepaniak, według jej scenariusza i pomysłu. W nowatorski sposób przedstawia losy Polaków w dążeniu do wolności.
Przedstawienie składało się z czterech części. Zespól redakcyjny „Wolna Polska” redaguje specjalny numer gazety, związany ze świętem 11 listopada. Na scenie pojawiają się postacie białe – symbolizujące Polaków oraz czarne – zaborców. Wywiązuje się bitwa, niszczone są wszystkie symbole polskości – godło, flagi. Wykorzystane są elementy pantomimy, wszystko dzieje się w ruchu. Następnie pojawiają się kobiety w czerni – wdowy, które opłakują zabitych. Wśród nich wędruje dziewczynka (Nikola Wilczura z kl.V), która poszukuje ojca. Legioniści wnoszą krzyż – dla Polski pojawia się nadzieja. Poruszającą scena rozgrywa się w polskiej szkole wraz z niemiecką nauczycielką, którą w brawurowy sposób zagrała Zuzanna Kłusek. Znów rozgrywa się bitwa między polskimi uczniami a zaborcami. Końcowa scena okazuje się najbardziej wzruszająca. Apel poległych, biało-czerwone flagi oraz przejmująca muzyka to dopełnienie całości.
Nasi uczniowie kolejny raz wykazali się talentami aktorskimi i w przedstawione postacie wcielili się znakomicie. Ich występ podobał się wszystkim i został nagrodzony owacją na stojąco. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie na szkolną uroczystość. Młodzież naszej szkoły chętnie przygotowuje i uczestniczy w obchodach Święta Niepodległości, ucząc się w ten sposób patriotyzmu i szacunku dla dokonań przodków.
Krystyna Płażek-Opyrchał